
- choroby plic,
- cukrovka,
- selhávání ledvin,
- nemoci srdce a cév,
- kouření,
- nadměrná konzumace alkoholu,
- poruchy imunity,
- stres,
- vyčerpání,
- prochladnutí.
Pacienti v letech reagují jinak
Začátek pneumokokového zánětu plic bývá náhlý. Po úvodní zimnici a třesavce se objeví vysoká horečka. Nemocný jedinec je typicky dušný, zchvácený, pokašlává a stěžuje si na bolesti na hrudi. U starších lidí ale tyto typické projevy mohou chybět. Nebývá teplota, nebo se dokonce rozvíjí podchlazení, které je však nepříznivým znamením. Tito nemocní jsou většinou zmatení, rychleji dýchají a stěžují si na bolesti břicha. Obdobně náhlý vznik příznaků provází i pneumokokovou meningitidu. Projevy začínají z plného zdraví horečkou, bolestmi hlavy, nevolností, zvracením a rychlým rozvojem poruch vědomí. Otrava krve neboli sepse je poměrně vzácným onemocněním. Rizikem je zejména pro jedince s poškozenou nebo odoperovanou slezinou. Průběh nemoci je velmi rychlý s vysokou horečkou a poruchami vědomí.
Riziko menší o polovinu
Účinnou ochranou proti pneumokokovým nákazám je očkování. Prevenar 13 byl na základě rozsáhlého výzkumu provedeného v Nizozemsku schválen k prevenci pneumokokového zánětu plic u dospělých a starších jedinců. Podle výzkumu, kterého se zúčastnilo kolem 85 tisíc jedinců starších 65 let, totiž snižuje riziko výskytu pneumokokového zánětu plic, vyvolaného typy ve vakcíně, téměř o polovinu. V případě závažných invazivních pneumokokových nákaz, způsobených vakcinačními typy, došlo v průběhu výzkumu dokonce k poklesu jejich výskytu o celých 75 %.
Nejvyšší čas
Invazivní pneumokoková onemocnění mívají u starších jedinců často netypický průběh, který může znesnadnit včasné odhalení nemoci. Léčba těchto infekcí je tak velmi svízelná i s ohledem na vzrůstající odolnost bakterií vůči antibiotikům. Vakcinace proti pneumokokům proto není určena pouze pro nejmenší členy rodiny, ale rozhodně se vyplatí nechat naočkovat i dospělé, zejména pak jedince starší 65 let.